Do Česka dorazilo betlémské světlo. Do Brna ho skauti přivezli z Vídně 15. prosince  2012 v 21:15  - zprávy Českého rozhlasu

​Skauti přivezli betlémské světlo na brněnské nádraží rychlíkem Betlémské světlo dorazilo v sobotu večer do České republiky. První stanicí je už tradičně Brno, kam ho skupina skautů přivezla rychlíkem ze slavnostní bohoslužby ve Vídni. Betlémské světlo se stalo novodobým symbolem Vánoc nejen v křesťanských chrámech, ale i v různých institucích a domácnostech.  Pro plamen, zažehnutý v Betlémě, si mohou přijít první zájemci od neděle do brněnské katedrály na Petrově. O týden později pak světlo poputuje do různých koutů republiky. Skautka Monika Kulhánková vezla Betlémské světlo z Vídně do Brna už podruhé.  „Možná třeba ze supermarketu nám připadají Vánoce už od začátku prosince. Pro mě je to předání Betlémského světla jako symbolický začátek Vánoc. Pro mě je světlo života nebo taky lásky mezi lidmi a dobroty,“ říká Monika Kulhánková. Poprvé přivážel betlémské světlo z Vídně skaut Jiří Mikulášek.  „Ve Vídni se sešla zhruba tisícovka skautů. Já jsem tam byl poprvé a byl jsme mile překvapený, obrovská zkušenost. Byli tam skauti z celého světa - jak z Ameriky, tak z Uruguaye. My jsme tady přivezli dva plamínky vlakem a ještě jel autobus, měli jsme záložní zdroje,“ popisuje svoje zážitky Jiří Mikulášek.

Skauti přivezli Betlémské světlo -15. prosince 2012  Zdroj:http://brno.idnes.cz/

Brněnští skauti přivezli z Vídně do České republiky Betlémské světlo. Jedna skupinka je dovezla vlakem na hlavní nádraží, zbylá část je autobusem dopravila ke kostelu na Mendlovo náměstí. V neděli 16. prosince  skauti světlo předali na Petrově brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu při ranní mši. Brněnští skauti v sobotu 15. prosince 2012 večer přivezli do České republiky Betlémské světlo. Stejně jako jejich kamarádi z celého světa si ho převzali po obědě ve Vídni v katolické farnosti Altlerchenfeld. "Ve Vídni se nás sešlo asi tisíc skautů z celého světa. Byl to velký zážitek, protože tam byli skauti třeba i z Uruguaye nebo Spojených států," řekl ČTK na brněnském hlavním nádraží Jiří Mikulášek z 91. oddílu. Plamínků si skauti přivezli do Brna více, vlakem přijely dva. "Přes noc budou u nás," doplnil Mikulášek. V sobotu 22. prosince bude světlo po Brně rozvážet betlémská šalina a skauti nasednou opět do vlaků a navštíví se světlem celou republiku. "Každý si pro světlo bude moct přijít," řekl Mikulášek.

Předávání Betlémského světla na Petrově - 16. 12. 2012

I přesto mlhu a déšť, se některá vlčátka rozhodla přijít dnes mimořádně na mši svatou na Petrov. Kromě toho, že v tento den slavíme třetí neděli adventní, při které zapalujeme třetí svíci na adventním věnci, je také tato neděle spojená s předáváním Betlémského světla. Toto světlo přivezli skauti našeho střediska z Vídně už včera, ale teprve dnes bylo slavnostně při mši svaté předáno otci biskupovi. Tuto slavnost si nenechala ujít ani vlčata, která na mši dorazili, i když ve skromném počtu. Tolik skautů někteří ještě ani neviděli, natož televizní kamery. Kromě účasti na této slavnosti, tak vlčátka viděla i slavnostní předávání medailí Betlémského světla, kterou dostal i vůdce našeho oddílu Vojťák. Na závěr mše se pak vlčátka ujala i rozdávání pamětních letáčků.

Pepa, 91. oddíl

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z Vídně poprvé v roce 1994, tradice však vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem. Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc, o němž lidé v Československu po pádu předchozího režimu nevěděli téměř nic.

Tradice šíření Betlémského světla vznikla v Rakousku v roce 1986. Původně šlo o charitativní počin na podporu nevidomých a slabozrakých dětí. Do Betléma je každý rok pro plamínek vyslán chlapec nebo dívka, kteří vykonali něco dobrého, letecky je dopraví do Vídně a potom se světlo šíří do celého světa.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: http://brno.idnes.cz/skauti-privezli-betlemske-svetlo-dl9-/brno-zpravy.aspx?c=A121216_190040_brno-zpravy_aha

Skauti přivezli Betlémské světlo, Brnem ho bude rozvážet šalina

16. prosince 2012  19:00

Brněnští skauti přivezli z Vídně do České republiky Betlémské světlo. Jedna skupinka je dovezla vlakem na hlavní nádraží, zbylá část je autobusem dopravila ke kostelu na Mendlovo náměstí. V neděli ráno skauti světlo předali na Petrově brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu při ranní mši.

Brněnští skauti v sobotu večer přivezli do České republiky Betlémské světlo...
Dalších 6 fotografií v galerii

Brněnští skauti v sobotu večer přivezli do České republiky Betlémské světlo (15. prosince 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnští skauti si světlo stejně jako jejich kamarádi z celého světa převzali po obědě ve Vídni v katolické farnosti Altlerchenfeld